4-IN-A-ROW UNIT

 

 

   EXPERIENCES
                        Casting cultured marble
                        Blowforming
                        Masonry bit
                        Drilling cultured marble
                        Drilling thermoplastic

            Sawing thermoplastic
                        Sand and buff thermoplastic

            Threading thermoplastic
    OPTION 1: 

                 CNC milling / drilli

            OR
                Silk screen printing & Using drill fixture

     OPTION 2:  


                 Injection molding

            OR

                  Cutting pegs from plastic rod

 

ESTIMATED TIME
5 HOURS

 

 

REQUIRED ITEMS
    1.  The PARKE System, Special tools and manuals available only from Parke.
    2. STANDARD TOOLS, available from traditional sources.
    3.  MATERIALS, hard to get items are available from Parke, others from traditional sources.

                     PRICES FOB    SPRINGFIELD, MO
            SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE
 

 

The Parke System
4-IN-A-ROW  $380.00 
 For a picture of the item click on the beside the item

Old Price

New Price

3

  Molds @ $7.00 each

  $21.00

 

1

  Silk Screen and squeegee

$40.00

30.00

1

  Blowformer

$140.00

70.00

1

  Drill fixture 

          $35.00

17.50

1

  Cut-off fixture

$20.00

10.00

1

  Bandsaw fixture 

$28.00

14.00

 

4

  Manuals @ $24.00 each

$96.00

12.00 each

 

 

  TOTAL  

$380.00

 

 

 

ADDITIONAL, see comments

 

 

 

 

    Extra molds, 1 per 15 students X # classes 

$7.00

 

COMMENTS ON ORDERING:
    The mold is used one time per day per student.   For multiple classes, or larger classes,
1 mold per 15 student times the number of students plus a couple extra are recommended.
The package price includes 3 molds.

The Parke System
4-IN-A-ROW  $330.00 using CNC

 For a picture of the item click on the beside the item

3

  Molds @ $7.00 each

  $21.00

 

1

  CD for use with CNC mill

$25.00

1

  Blowformer

$140.00

1

  Cut-off fixture

$20.00

1

  Bandsaw fixture 

$28.00

 

4

  Manuals @ $24.00 each

$96.00

 

 

  TOTAL  

$330.00

 

 

ADDITIONAL, see comments

 

 

 

    Extra molds, 1 per 15 students X # classes 

$7.00

  

The Parke System
 OPTIONS:  Selection required

For a picture of the item click on the arrow beside the item

 

 

MAKING PEGS

 

 

1

  Injection molds, pair 

$55.00  

 

 

                          or

 

 

1

  Cut-off fixture

$20.00  

 

 

DRILLING / NUMBERS

 

 

 

  CD for your CNC mill

$25.00  

 

 

                            or

 

 

 

  Silk screen

$40.00  

 

 

  Drill fixture

        $35.00

 

STANDARD TOOLS

 Compressed air

 1 per lab  

 

 Machinist vise 

 1 per lab  

 

 Bandsaw 

 1 per lab  

 

 Eye dropper

 1 per lab  

SOURCE   2

 Postage scales

 1 per lab  

SOURCE 5 / 6  

 3/4 teaspoon measure

 1 per lab  

SOURCE  6

 1/2 teaspoon measure

 1 per lab  

SOURCE  6

 Scissors

 1 per lab  

 

  Xacto razor saw 

 1 per lab  

 

 Bench vise 

1 per 15

 

 1/8" drill bit 

 1 per lab  

 

 Belt, or disc, sander

 1 per lab  

 

 Second cut file

1 per 10 

 

 File card

1 per 10 

 

 Plastic buffer

 1 per lab  

 

 Oven, 400 F 

 1 per lab  

SOURCE 12 

 "T" tape handle

 1 per lab  

 

 8-32 NC tap, spiral point preferred

 1 per lab  

 

 Soft cotton knit gloves

1 pair per lab

 

 

STANDARD TOOLS

FOR OPTION 1

CNC mill

1 per lab

 

STANDARD TOOLS
FOR OPTION 2

Injection molder

1 per lab

Sharp knife

1 per lab

 

MATERIALS

ITEM 

UNIT

PER
STUDENT

PARKE
PRICE 

SOURCE

   1/8" dia. white plastic rod, if not injection molding the pegs 

foot

 Need 1.2
per student

 7 cents 

 

  1/8" dia. black plastic rod, if not injection molding the pegs 

 foot

  Need 1.2 
per student 

 7  cents

 

  Low density polyethylene granules, for

Injection pegs, two contrasting colors, See Note below

ounce

1

 

          2

  1/8" clear acrylic,  precut to
      5 1/4" x 5 1/4"

 each

1

 80 cents 

 

  1/4 clear acrylic,  precut to
      4" x 4"

each

 65 cents 

 

  Black pigment

jar

Need .009 
per student

 $6.00 

 

  Titanium dioxide 

jar

Need .02 
per student 

 $6.00 

 

  Calcium carbonate
     See COMMENT below

bag

Need .007
per student

$7.00

 9

Epoxy glue 

 

 

 

 

   Toothpick 

each

1

 

 

   Silk screen paint, for plastic

pint 

1  per lab

 

 

   Dice, 1/2", white 

dozen

Need .0834
per student

$3.50 

 

   8-32 NC x  3/4" screws,
     pan head, or round head 

each

4

 

 

   Mold release 

pint

1 per class

 

2

   Casting resin and  catalyst 

quart

1 per 7

 

2

   Stirring stick 

each

2

 

2

   Wax paper, about 12" x 18"

each

1

 

 

   2 oz. paper cup

each

2

 

2

   12 oz. paper cup

each

2

 

2

  Chemically inert  gloves for use 
      with  resin and catalyst 

pair

1

 

  2 

  Hand cleaner, for  uncured resin

 

 

 

2

  Solvent for your silkscreen paint, 
     to clean the screen 

 

 

 

 

  Plastic buffing compound

 

 

 

 

 400 grit, wet-or-dry, abrasive paper

 

 

 

 

  Silica sand

ounce,
by weight

4

 

9

  80 grit abrasive paper 

 

 

 

 

  220 grit abrasive paper 

 

 

 

 

  120 grit abrasive paper 

 

 

 

 

   Felt 

sq. ft.

1/5

 

 

  Aliphatic glue (Titebond)

 

 

 

 

  1/4" plywood, scrap,  reusable

 

 

 

 

*VARIES WITH STUDENT WASTE

 

NOTE: You need two contrasting colors.  You may have to purchase natural colored granules and add pigments to color the pegs

COMMENT:  Buying calcium carbonate locally will save you a lot on shipping.   See source 9.
     Shipping one bag to an east state costs about $35.00 UPS. 

POSSIBLE SOURCES
    I have no connection with these sources.  There are other sources,
    these are just where we purchased ours.

IASCO, 5724 West 36th Street
        Minneapolis, MN  55416

SOURCE 5
     "Office Supplies" in Yellow pages of phone book.

SOURCE 6
    Local discount department store.

SOURCE 9
      Pelletized is NOT recommended.
     "Building Materials" in Yellow pages of phone book.
         Contact one that handles masonry supplies.
                        Also
    "Feed Dealers and "Nurserymen"
    Check with the schools athletic department.
  They may have something which

         is basically the same.  They use it to make lines on the playing fields.

SOURCE 12
    The best and most economical oven is an electric kitchen range.
    Several schools have let it be known they needed one and some
    parents  donated a good use one to the school.  To buy a  new one
    look under "Electric Appliances, Major" in Yellow pages of phone book.
 

free hit counter